Psychologia to dziedzina, która dotyczy każdej strefy życia człowieka – często łączymy ją z naszym życiem osobistym, ale również prężnie rozwijają się dziedziny takie jak psychologia biznesu czy psychologia sportu. Warto w szczególności przypatrzeć się bliżej tej ostatniej – czym ona jest i kim jest psycholog sportowy?

Definicja – psychologia sportu

Psychologią sportu czy też psychologią sportową określa się w dział psychologii, który zajmuje się rozwojem osobistym tych osób, które uprawiają sporty. Od strony technicznej psychologia sportu koncentruje się na badaniu, wyjaśnianiu i opisywaniu psychologicznych aspektów sportu, natomiast w praktyce dzięki wykorzystaniu aktualnych teorii, zasad i technik obowiązujących w psychologii może ona poprawić osiągnięcia sportowców – trudno zaprzeczyć, że to właśnie psychika ma w sporcie bardzo ważne zadanie.

Kiedy potrzebne jest wsparcie psychologa sportowego?

Warto wskazać, że w przypadku sportu psycholog potrzebny jest nie tylko wtedy, gdy zawodnik ma określone problemy, ale zalecane jest prowadzenie stałych konsultacji, ponieważ tylko wtedy dążenie do wyznaczonych celów, radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami, a także możliwość koncentracji i większa pewność siebie będą na optymalnym dla zawodnika poziomie, aby mógł on łatwiej radzić sobie w rywalizacji z innymi.

Z kim pracuje psycholog sportu?

Oczywiście, głównym pacjentem psychologa sportowego jest zawodnik lub cała drużyna – mogą być to dorośli, młodzież lub dzieci, ale również z usług tych korzystają trenerzy czy też rodzice młodych sportowców. Psychologowie sportu świadczą też usługi na rzecz klubów sportowych, związków sportowych, szkół, a także firm, które potrzebują wsparcia w omawianej dziedzinie.

Jak wygląda praca z psychologiem sportu?

Zależnie od wybranej oferty, praca z psychologiem sportu może mieć formę indywidualnych konsultacji lub też mogą one odbywać się w drużynie. Psycholodzy stosują również aktywne formy warsztatowe swoich zajęć, wygładzają wykłady, prowadzą szkolenia dotyczące swojej dziedziny.

Gdzie skorzystać z usług?

Obecnie w Polsce działa coraz więcej gabinetów psychologii sportowej w Polsce, co jest odpowiedzą na rosnące potrzeby zawodników. Adresy gabinetów można znaleźć najłatwiej online – wystarczy tylko skorzystać z wyszukiwarki, aby wybrać dla siebie odpowiednią ofertę.

Gdy wobec tego potrzebna jest większa motywacja w sporcie, warto skorzystać z usług psychologa sportowego!

 

 

Kategorie: Inne