Z historią Benfiki nierozerwalnie związana jest arena, na której rozgrywała swoje domowe mecze. Estadio da Luz, czyli Stadion Światła. Obiekt ten uchodzi za jeden z najsłynniejszych stadionów na świecie. Służył piłkarzom z Lizbony od 1954, aż do czasu kiedy został zastąpiony całkowicie nowym obiektem tuż przed mistrzostwami Europy w 2004 roku. Choć nowy stadion jest nowoczesny i znacznie mniejszy, to jednak stare Estadio da Luz pozostaje obiektem legendą nie tylko dla kibiców Benfiki.

Największy stadion w Europie

Potężny, wręcz monumentalny stadion w Lizbonie oddano do użytku w 1954 roku. Choć oficjalnie mógł pomieścić 100 000 widzów, to jednak zdarzały się przypadku kiedy mecze na tym obiekcie ogląda znacznie większa liczba widzów. Choćby w 1993 roku podczas meczu finałowego juniorskiego mundialu pomiędzy Portugalią a Brazylią na trybunach tego obiektu zasiadło około 127 000 widzów. Stadion służył nie tylko Benfice, ale również swoje mecze domowe często rozgrywała tutaj reprezentacja Portugalii. Obiekt swego czasu uważany był za największy stadion w Europie. W 1992 roku rozegrano tutaj finałowy mecz Pucharu Zdobywców Pucharów pomiędzy Werderem Brema a AS Monaco.

Nowe Estadio da Luz

Jednak z czasem Stadion Światła zaczął razić swoją anachronicznością. Rozłożyste trybuny nie pozwalały na odpowiednią widoczność z każdego miejsca na trybunach. Natomiast brak zadaszenia wpływał na niski komfort widzów na stadionie. Kiedy Portugalii przyznano organizację Mistrzostw Europy w 2004 roku jednoczenie zapadł wyrok na stadion w Lizbonie. Podjęto bowiem decyzję o rozebraniu starego obiektu i postawienie w jego miejsce zupełnie nowego stadionu – mniejszego, zadaszonego i nowoczesnego. Nową arenę oficjalnie otwarto w 2003 roku. Stadion może pomieścić 66 147 widzów. Budowa pochłonęła około 133 milionów dolarów. Nowy stadion był główną areną wspomnianych Mistrzostw Europy w 2004 roku. W 2014 rozegrano tutaj finał Ligi Mistrzów pomiędzy klubami z Madrytu – Realem i Atletico.


1 komentarz

igor · 11 stycznia, 2019 o 2:36 pm

ten nowy obiekt niestety swoim rozmachem nie nawiązuje do pierwszego Estadio da Luz

Możliwość komentowania została wyłączona.