Orły wreszcie powróciły na szczyt. Po czteroletniej przerwie lizboński klub kolejny raz sięgnął po mistrzostwo w portugalskiej lidzie. SL Benfica wygrała ostatni mecz kolejki i rozstrzygnęła wyścig o zwycięstwo w Liga Portugal Bwin 2022/23.

Ostatni mecz kolejki – wygrana z CD Santa Clara

Benfica Lizbona ostatni mecz kolejki rozgrywała z CD Santa Clara. Starcie rozgrywano na Estadio da Luz. Nie była to jednak jedyna przewaga Orłów. SL Benfica przed meczem znajdowała się na szczycie tabeli. Z kolei CD Santa Clara w tej klasyfikacji zajmowała ostatnie miejsce. Zawodnicy tego zespołu mieli już pewność, że zostaną zdegradowani. Jednoznacznie wskazywało to faworytów starcia, sugerując przy tym, że spotkanie nie będzie należało do najbardziej emocjonujących.

Mimo to trybuny Estadio da Luz zgromadziły mnóstwo kibiców, którzy na żywo chcieli zobaczyć, jak ich ulubiony zespół triumfuje w lidze. I tak też się stało. Ostatecznie SL Benfica wygrała to spotkanie, kończąc je z wynikiem 3:0. Bramki zdobywali Goncalo Ramos (i to już w 7 minucie), Rafa Silva (28 minuta) oraz – z rzutu karnego w 60 minucie – Grimaldo. Dla tego ostatniego piłkarza był to gol pożegnalny, jako że od przyszłego sezonu będzie on grał dla niemieckiego Bayeru Leverkusen.

Benfica Lizbona wygrywa Liga Portugal Bwin 2022/23

Walka o pierwsze miejsce w lidze trwała praktycznie do samego końca, przynajmniej jeśli weźmie się pod uwagę układ tabeli i gromadzone przez zespoły punkty. Do ostatniego meczu istniała szansa, że to jednak FC Porto na finiszu przegoni SL Benficę. Oba zespoły szły łeb w łeb i wystarczyłoby, aby jeden z nich się potknął, a tabela mogłaby wyglądać inaczej. W praktyce jednak w ostatniej kolejce przegrana Benfici byłaby prawdziwą sensacją, bo zespół grał z outsiderem.

Ostatecznie po 28 zwycięstwach, przy 3 porażkach i 3 remisach, z 87 punktami w tabeli, to Benfica Lizbona po raz 38 w historii sięga po mistrzostwo Portugalii. Lizbończycy mogli się pochwalić w tym sezonie nie tylko ofensywną grą (82 gole, przy czym Goncalo Ramos z 19 bramkami był wiceliderem klasyfikacji króla strzelców ligi), ale i solidną obroną. Benfica straciła tylko 20 bramek. A kto okazał się królem strzelców? Został nim Mehdi Taremi z rywalizującego z Benficą FC Porto.

Benfica Lizbona w sezonie 2022/23

Sezon 2022/23 dla Benfici Lizbony ułożył się znakomicie. Zespół co prawda stosunkowo wcześnie odpadł z krajowych pucharów, ale za to w Lidze Mistrzów ponownie doszedł do ćwierćfinału, gdzie Portugalczycy zostali wyeliminowani przez finalistę rozgrywek, czyli Inter Mediolan. Zarazem wygrana w lidze portugalskiej to świetny wynik, pokazujący aktualną formę i potencjał Orłów. Nagrodą za zwycięstwo w lidze jest możliwość zagrania w kolejnej edycji Ligi Mistrzów. 38 tytuł mistrza Portugalii również jest wybitnym osiągnięciem, a zatem obecny sezon SL Benfica i jej fani muszą zaliczyć jako udany.

Kategorie: Aktualności