Poznaliśmy przeciwników Benfici w kolejnej fazie Ligi Mistrzów. W 1/8 finału Orły spotkają się z Ajaxem Amsterdam, choć niewiele brakowało, a portugalska drużyna musiałaby mierzyć się z Realem Madryt. Wszystko przez to, że w czasie losowania doszło do błędu i zadecydowano o powtórzeniu losowania.

Liga Mistrzów – losowanie par 1/8

We francuskim Nyonie przeprowadzano losowanie par 1/8 finału Ligi Mistrzów, w wyniku którego okazało się, że tym razem Benfica będzie musiała zmierzyć się z Ajaxem Amsterdam. Warto podkreślić, że losowanie ze względów proceduralnych musiało zostać powtórzone.

Problem dotyczył nieprawidłowości przy dopasowywaniu przeciwników dla Atletico Madryt. Wcześniej wyciągnięta kulka z Manchesterem United nie trafiła z powrotem do puli, a zamiast niej znalazła się tam kulka z Liverpoolem. Kiedy dopatrzono się pomyłki, już po zakończeniu losowania, zgłoszono protest i UEFA zdecydowała się jeszcze raz wyłonić finałowe pary.

W pierwszym losowaniu Benfica trafiła na Real Madryt. Los Blancos byli w tym dwumeczu stawiani jako faworyci i z pewnością Portugalczykom byłoby z Hiszpanami pod górkę. Oczywiście, spotkania z Holendrami również nie będą łatwe. Trzeba podkreślić, że Ajax wygrał wszystkie swoje mecze w fazie grupowej i zakończył ją na pierwszym miejscu. Jest to jednak o wiele bardziej porównywalny przeciwnik i powinien stanowić mniejsze wyzwanie niż Real.

Warto zauważyć, że Real Madryt trafił w powtórzonym losowaniu na PSG, które jest zdecydowanie bardziej wymagającym przeciwnikiem od Benfici. Nie powinno zatem dziwić rozgoryczenie ani głosy o skandalu i żenadzie, które można usłyszeć – mniej lub bardziej oficjalnie – od włodarzy Królewskich. Tłem dla kontrowersji związanych z losowaniem jest spór między Realem a UEFA o Superligę. Z pewnością sytuacja ta nie poprawi atmosfery między stronami.

Mecze 1/8 finału zaplanowano na 15-16 oraz 22-23 lutego. Z kolei rewanże będą rozgrywane 8-9 i 15-16 marca przyszłego roku. Benfica z Ajaxem zagrają 23 lutego oraz 15 marca – w obu przypadkach mecze odbędą się o godzinie 21:00.

W 1/8 finału Ligi Mistrzów oprócz Benfici i Ajaxu spotkają się jeszcze FC Salzburg z Bayernem Monachium, Sporting z Manchester City, Chelsea z Lille OSC, Atletico z Manchester United, Inter Mediolan z Liverpoolem, PSG z Realem Madryt.

Benfica w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Benfica w fazie grupowej Ligi Mistrzów grała w grupie E. Oprócz portugalskiej drużyny były tam jeszcze Dynamo Kijów, FC Barcelonę i Bayern Monachium. O ile Bayern był poza zasięgiem, wygrywając z każdym zespołem, Benfica wykorzystała kryzys w Barcelonie i ostatecznie zajęła drugie miejsce w grupie.

Benfica zaczęła od bezbramkowego remisu z Dynamem Kijów, a następnie wygrała z Barceloną 3-0. W kolejnym meczu przegrała jednak z Bayernem 0-4, a potem również z Bayernem 2-5. Rewanż z Barceloną zakończył się kolejnym bezbramkowym remisem, a na koniec fazy grupowej Benfica przypieczętowała drugie miejsce zwycięstwem 2-0 z Dynamem Kijów

Ostatecznie portugalski klub zdobył 8 punktów, o jeden więcej niż Barcelona. Orły wygrały 2 mecze, 2 mecze zremisowały i 2 przegrały. Strzelili przy tym 7 bramek, a 9 straciły. Teraz zaś Benfica stoi przed szansą awansu do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Jedyne co trzeba zrobić to pokonać w Ajax Amasterdam.

Kategorie: Aktualności