Taça da Liga i Taça da Portugal w tym sezonie nie pójdą na konto Benfici. W obu rozgrywkach Orłom nie udało się zdobyć trofeum. 29 stycznia w Taça da Liga Benfica uległa w finale Sportingowi CP. Z kolei 23 grudnia 2021 roku w 1/8 finału Taça da Portugal Orły musiały uznać wyższość Porto.

Benfica Lizbona pokonana – finał Taça da Liga dla Sportingu

W sobotnim finale Taça da Liga Benfica przegrała ze Sportingiem CP 2:1. Choć spotkanie zaczęło się od zdobycia bramki przez Evertona w 22 minucie, to praktycznie przez cały czas na boisku dominował Sporting. Napór Lwów był na tyle duży, że w drugiej połowie szybko doprowadzili do wyrównania. Na dwanaście minut przed końcem spotkania padła zaś druga bramka. Piłkarze Benfici nie dali już rady doprowadzić do wyrównania i rzutów karnych, a w efekcie trofeum po raz czwarty w historii trafiło do Sportingu.

Zanim Benfica awansowała do finału, musiała zmierzyć się z Boavistą. Zwycięstwo Orłów nie było jednak łatwe, jako że o wygranej zadecydowały rzuty karne na 3:2 rozgrywane po remisowym meczu na 1:1. Z kolei Sporting w swoim półfinale musiał pokonać CD Santa Clara i dokonał tego z wynikiem 2:1. Dzięki temu mogło dojść do derbów lizbońskich drużyn w finale Taça da Liga.

Finałowy mecz ze Sportingiem to kolejna w tym sezonie bolesna porażka w pucharach dla zespołu z Estádio da Luz. Nieco ponad miesiąc temu Benfica musiała pożegnać się także z Taça da Portugal.

Przygoda z Taça da Portugal zakończona na 1/8 finału

W poprzednim sezonie Lizbończycy mieli okazję po raz trzydziesty ósmy walczyć w finale Taça da Portugal. Przegrali jednak z Bragą 2:0. W tym roku odpadli już po 1/8 finału, wyeliminowani przez Porto. Rozegrany tuż przed Bożym Narodzeniem mecz Orły przegrały aż 3:0.

Spotkanie zaczęło się błyskawiczną utratą gola. W 33 sekundzie piłka znalazła się w bramce. Siedem minut później Porto prowadziło już 2:0. I choć Darwin Nunez odpowiedział golem w siedemnastej minucie, to bramka nie została uznana ze względu na pozycję spaloną, co potwierdził VAR. Wynik spotkania – jak się ostatecznie okazało – ustalono w trzydziestej pierwszej minucie. Po szybkiej kontrze do bramki Benfici po raz drugi trafił Evanilson.

Benfica miała jednak szansę na odwrócenie losów spotkania. Jeszcze w pierwszej połowie za drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwony kartonik, z boiska musiał zejść Evanilson. Orły nie były jednak w stanie wykorzystać przewagi liczebnej. Mogły też stracić kolejnego gola, ale w 55 minucie uratował ich słupek. W doliczonym czasie gry po weryfikacji VAR nie uznano zaś bramki Oliveiry, który był na spalonym. Benfica mogła nieco odrobić straty w 84 minucie, gdy po zagraniu Otamendiego piłka znalazła się w siatce. I tym razem jednak zastosowano VAR. Tu też sędzia dopatrzył się spalonego. Warto przy okazji zauważyć, że Benfica też kończyła mecz w dziesiątkę. W doliczonym czasie gry Otamendi otrzymał drugą żółtą kartkę i tak jak Evanilson musiał opuścić boisko.

Sytuacja Benfici po pucharach

W obu rozgrywkach Benfica przegrała z bezpośrednimi rywalami o zwycięstwo w Primeira Liga. Sezon 2021/22 nie jest w tym względzie szczęśliwy dla Orłów. Lizbończycy przegrali w nim jak do tej pory wszystkie spotkania, w których trafili na Porto lub Sporting CP.

Warto zauważyć, że Orły walczyły w Taça da Portugal jeszcze z Jorge Jesusem w roli trenera. Z końcem roku został on jednak zwolniony i zespół przejął Nélson Verissimo, dotychczasowy prowadzący Benficę B. Zarówno półfinał, jak i finał Taça da Liga, drużyna z Estádio da Luz rozegrała pod jego wodzą.

Aktualnie Benfica jest trzecia w Liga NOS. I chociaż na ten moment nie wygląda na to, aby czwarta drużyna w tabeli, czyli SC Braga, miała odebrać to miejsce Orłom, to szanse na poprawę pozycji się oddalają. Porto ma wyraźną przewagę – drużyna ta nie przegrała w sezonie jeszcze żadnego meczu. Drugi Sporting CP ma nieco gorsze statystyki, jednakże i tak ma przewagę nad Benficą.

Przegrane z Porto i ze Sportingiem nie napawają też optymizmem przed nadchodzącą 1/8 finału Ligi Mistrzów. 23 lutego Benficę czeka spotkanie z Ajaxem Amsterdam. Rewanż zaplanowano zaś na 15 marca. Ani Taça da Liga, ani Taça da Portugal nie są równie prestiżowe co Liga Mistrzów, jednakże jeśli Orły chcą przejść do ćwierćfinałów europejskich rozgrywek, powinny wyciągnąć wnioski z przegranych turniejów na rodzimej ziemi.

Kategorie: Aktualności