20 listopada 1949 roku w Leça da Palmeira urodził się Tamagnini Manuel Gomes Batista, doskonały napastnik związany z Benficą praktycznie przez całą swoją piłkarską karierę. Z klubem zdobył rekordową liczbę 19 tytułów w różnych rozgrywkach, a po odwieszeniu butów na kołku dalej działał w jego strukturach. 50 lat pracy Nené w Benfice – taki pseudonim piłkarz obrał na boisku – to dobra okazja, by przyjrzeć się bliżej jego sylwetce i przypomnieć tę ważną dla klubu postać.

Nené urodził się siedemdziesiąt lat temu. W profesjonalnej piłce zadebiutował w 1968 roku w wieku 19 lat, oczywiście w Benfice. Czy ktoś mógł się wówczas spodziewać, że przez blisko dwadzieścia kolejnych lat będzie niezwykle istotnym punktem zespołu? Pewnie nie, ale tak się właśnie stało. Nené grał na pozycji napastnika, a zakończył karierę w 1986 roku po osiemnastu sezonach. Nie odszedł jednak z klubu, pozostając przez kolejne lata w jego strukturach. Związany był z akademią piłkarską Benfiki, trenując młodych piłkarzy.

Dla Nené Benfica była pierwszą miłością i klubem, któremu oddał swe serce i umiejętności. Kariera piłkarza przypadła na okres długiej serii sukcesów. Do dziś wiele rekordów może robić wrażenie. Wystąpił w największej liczbie meczy ze wszystkich graczy Benfiki – aż w 575 meczach. W tym czasie strzelił 371 bramek. Tylko wielki Eusébio oraz mniej znany José Águas mogą poszczycić się większą liczbą strzelonych goli dla klubu.

W sezonie 72-73 był kluczową postacią, dzięki której Benfica może się poszczycić niezwykłym rekordem 28 wygranych meczy na 30 możliwych, z czego 23 mecze drużyna wygrywała pod rząd. Ponadto, był wybrany w roku 1971 na Portugalskiego Piłkarza Roku. W kolejnym roku ustąpił tylko samemu Eusébio.

W pewnym momencie Nené stał się kapitanem zespołu. Opaskę założył w 86 spotkaniach. Z Benficą Nené zdobył aż 27 tytułów. Wśród nich jest 10 Mistrzostw Portugalii, 7 Pucharów Portugalii, 2 Superpuchary Portugalii. Do tego są jeszcze 2 tytuły Króla Strzelców – za rok 1981 i 1984. Primeira Liga nie byłaby taka sama bez tego piłkarza.

Ponadto, warto dodać, że Nené reprezentował swój kraj na poziomie międzynarodowym. Portugalczyk zagrał w 66 meczach. W reprezentacji zdobył 22 gole. Warto dodać, że Nené przez długi czas był autorem gola strzelonego przez najstarszego piłkarza w rozgrywkach Euro. Udało mu się to w wieku 34 lat i 213 dni, kiedy to w 1984 roku w meczu Portugalii z Rumunią trafił jedynego gola, zapewniając drużynie przy okazji awans do półfinału. Ten tytuł utrzymywał przez 24 lata do czasu, kiedy to – ciekawostka – podczas meczu Polska – Austria na Euro 2008 Ivica Vastić w wieku 38 lat 257 dni trafił do bramki w dogrywce, ustalając wynik spotkania na 1-1.

Kategorie: Aktualności